Cestování Turecko

Cestování Turecko

Turecko

Měli bychom být dějinám vděční za to, že na místě dnešního Turecka vzniklo … Turecko. Kdyby toto území bylo totiž například součástí Ruské říše nebo by tam vznikl nějaký arabský stát typu Alžírska nebo Libye, přišli bychom o cestovatelský exotický ráj přímo za humny. Exotická dovolená v Turecku je výletem do cestovatelsky atraktivní exotické země se vším, co k tomu patří, která je obývaná velmi přátelským a umírněným národem. Hospodářsky i kulturně je Turecko navíc na poměrně slušné úrovni, díky čemuž se tam cestuje velmi pohodlně. A velkou výhodou je samozřejmě geografická blízkost a tudíž levná doprava.

Exotická dovolená Turecko

Naše cestování po Turecku můžeme zahájit v Izmiru, kam se lze nyní letecky dostat poměrně rozumně z Prahy. V Turecku se výborně cestuje dálkovými autobusy – jsou pohodlné, levné a jezdí často. Na kratší vzdálenosti během cestování po Turecku můžete jezdit mikrobusy, které se nazývají dolmuše a dostanete se s nimi téměř všude. Nevýhodou auta je drahý pronájem a drahý benzín (v jinak levné zemi), který patří mezi nejdražší v Evropě. Izmir je poměrně nezajímavé průmyslové město. Vydáme se tedy autobusem směrem na jih – do města Selčuk, kde bude naše první ubytování. Cesta z Izmíru do Selčuku trvá asi 1-2 hodiny. Selčuk je východiskem pro výlet do světoznámého Efesu, jednoho z nejvýznamnějších měst starověkého Řecka.

Poté vás čeká první delší cesta autobusem během vašeho cestování po Turecku – k moři. Vyhnete se obloukem velkým letoviskům a zamíříme do městečka Patara na jihu Turecka, které leží asi 200 – 250 km západně od Antalye. Hlavní atrakcí Patary je její 20 km dlouhá krásná písečná pláž, kterou Time označil dokonce za nejkrásnější pláž na světě. Pláž leží v chráněné rezervaci a díky tomu je zcela přírodní a nebudete tam sice úplně sami, ale ve srovnání s klasickými hotelovými plážemi kdekoliv ve Středomoří tam budete skoro sami. Zde vás čeká opravdová exotická dovolená v Turecku. Když vás omrzí koupání, můžete si udělat výlet do skalních útvarů Saklikent Gorge nebo k potopenému podmořskému městu Kekova.

Protože další část vašeho cestování po Turecku již povede tureckým vnitrozemím, měli byste si moře pořádně užít. Proto se přesunete asi o 150 km na východ směrem, kde leží náš další tip na krásný pobyt u moře – Cirali. Cirali je neméně krásné než Patara, i když trochu jiné – a ovšem opět bez davů a betonu.

Z Cirali se vydáte do vnitrozemí Turecka. Ať jste nebo nejste milovníky antických ruin, Termessos Vám vyrazí dech. Vidět zachovalé starořecké divadlo přímo na vrcholcích hor se vám jinde jen těžko poštěstí. Celé místo svým způsobem velice připomíná peruánské Machu Picchu. Následně se přesunete do města Konya, které by se s menší nadsázkou dalo označit jako turecká Mekka. Je to hlavní centrum islámu v Turecku – poměrně velké město s velmi zvláštní atmosférou. A kromě toho se zde můžete svézt supermoderními českými tramvajemi. Předposlední zastávkou na vašem cestování po Turecku bude Capadoccia – fascinující svět bizarních skal, skalních obydlí a starodávných podzemních měst pro desetitisíce obyvatel. Na závěr naší cesty se opět trochu projedete autobusem – do Istanbulu. Představovat Istanbul je asi celkem zbytečné. Poté, co si Istanbul pořádně užijete, se vrátíte přímým letem do Prahy.

bannery vpravo