Cestování Tibet

Cestování Tibet

Tibet

 

Na úvod bychom měli možná vysvětlit, proč uvádíme Tibet jako samostatnou zemi. Samozřejmě, nesouhlasíme s invazí komunistické Číny v 50. letech a s následným připojením Tibetu k Číně. Dějiny lidstva jsou plné různých invazí, válek a nedobrovolných připojování území slabších k silnějším. Tibet je však ještě specifičtější. V Tibetu totiž fungoval odlišný typ civilizace, než v jiných částech světa – a ten čínská invaze nenávratně zničila.

Exotická dovolená Tibet

Cestování po Tibetu začíná ve starobylém hlavním tibetském městě – ve Lhase. Ačkoliv se Číňané maximálně snaží o to, aby původní význam Lhasy byl zapomenut – tentokrát to dělají „mírovými“ prostředky – tj. přílivem etnických Číňanů a komercionalizací města, stále je Lhasa plná připomínek starého Tibetu – a vy během vaší návštěvy rozhodně navštivte řadu tibetských památek – chrámů, klášterů atd.. Nejznámější památkou Tibetu je „ikonický“ palác Potala, který leží právě ve Lhase a pochází již z pátého nebo šestého století.

Dále si prohlédnete chrámy a kláštery v okolí Lhasy – například Jokhang a Drepung. Drepung, který byl kdysi největším klášterem na světě – žilo zde na 10 000 mnichů – leží ukrytý ve skalách kousek za městem. Překvapivě se poměrně dobře zachoval. Severně od Lhasy navštívíte fungující klášter Sera z patnáctého století. Pobývá zde několik stovek mnichů a každý den mezi 15. a 16. hodinou můžete osobně sledovat jejich diskuse.

Z oblasti Lhasy se vydáte směrem do Gyangtse a následně do Shigatse. Cesta bude poměrně náročná, ale fascinující. Cestou překročíte dva průsmyky nacházející se v nadmořské výšce vyšší než 5000 m.n.m. - Khambo La a Kharo La. Kromě toho spatříte nádherné jezero yamdrok tso a hřebeny Himalájí. Cestou uvidíte řadu tibetských údolí a vesniček. Gyantse je místem jak ze starého Tibetu. Odsud budete pokračovat do Shigatse, což je druhé největší město v Tibetu, a dále zpět do Lhasy.

bannery vpravo