Cestování Írán

Cestování Írán

Iran_dovolena

 

Ačkoliv dnes zní exotická dovolená v Íránu stále velmi zvláštně, nepochybuji o tom, že přijde den, kdy se Írán stane významným centrem … hospodářským, kulturním, politickým a také turistickým a cestovatelským … regionální mocností, která bude možná ještě významnější než například dnešní Turecko. Zatím zůstává cestování po Íránu vyhrazeno odvážným nezávislým cestovatelům a to navzdory tomu, že se Írán pravidelně umísťuje v žebříčcích nejpřátelštějších národů světa, kriminalita je zde minimální, ceny mírné a zajímavých míst nabízí Írán přehršle.

Exotická dovolená Írán

První den po příletu vám může posloužit také jako den aklimatizace na íránskou kulturu a zdejší životní styl. Během aklimatizace si můžete prohlédnout některé z řady velmi zajímavých muzeí v hlavním městě Íránu - Teheránu – například Národní archeologické muzeum a Národní muzeum koberců. Následujícího dne se přesunete do města Jazd, které UNESCO pokládá za jedno nejstarších měst na Zemi a je také dodnes centrem starého perského náboženství – zarathuštrismu. K vidění je zde řada památek.

Dalším místem vašeho cestování po Íránu je Širaz. Cestou do Širazu se můžete zastavit ve městě Abarqu a poobědvat ve stínu 4500 let starého cypřiše. Po prohlídce Širazu se spoustou památek se vydáme na cestu do ruin kdysi významných měst mocné Perské říše, velkého protivníka antického Řecka – do Persepolis a Pasargadu.

Ze Širazu pojedete do města Jasúdž se zastávkou v ruinách starodávného města Bišapur. Po přenocování v Jasúdžu budete pokračovat do Isfáhánu, třetího největšího města v Íránu. Cestou se můžete osvěžit u vodopádů Semirom a za návštěvu stojí také vesnice Meimand s ručně vyhloubenými skalními obydlími. Tato vesnice je považována za nejstarší obydlené místo na íránské plošině – lidé tu údajně žijí již 12 000 let.

Následující den si prohlédnete Isfahan, jedno z nejvýznamnějších íránských měst. Isfahan je proslulý zejména svými krásnými starobylými mosty přes řeku Zayandeh, které vypadají zcela jinak než staré mosty v Evropě. Krásné je také Imámovo náměstí s mešitami.

Na závěr svého cestování po Íránu, cestou do Teheránu navštívíte Abyaneh – velmi půvabnou vesnici, která patří k nejstarším v Íránu a je zajímavá svojí originální architekturou - a také pohádkově krásné město Kašan.

bannery vpravo