Cestování Gruzie

Cestování Gruzie

Slovní spojení Exotická dovolená Gruzie zní možná trochu zvláštně, zejména pro lidi pamatující Sovětský svaz. Gruzie ale od rozpadu Sovětského svazu urazila opravdu velký kus cesty. Gruzínci sami svoji zemi někdy označují jako balkón do Evropy. Při cestování po Gruzii zjistíte, že obojí je pravda – Gruzie je zkrátka exotická země na prahu Evropy.

Exotická dovolená Gruzie

Po Gruzii budete cestovat převážně „maršrutkami“, autobusy a také taxíky, vlakem - a jste-li odvážní, můžete například na cestě ze Svanetie do Kutaisi zvolit přelet s lokální leteckou společností. Cestování po Gruzii zahájíte v Tbilisi. Odsud si můžete udělat výlet to nedalekého hlavního města Mtshketa. Jednou ze zdejších zajímavostí je katedrála, v jejíchž zdech je zazděná ruka jejího stavitele. Ruku mu místní usekli proto, aby podobný chrám nemohl jinde postavit. Zkrátka gruzínská variace na stavitele pražského orloje – mistra Hanuše.

Dalším výletem, který byste si neměli ujít, je klášter David Gareja, který leží až na hranicích s Ázerbajdžánem. Následujícího dne se ze Tbilisi vydáte do Kazbegi, které je ideálním východiskem pro treky do okolních hor, kde opět – jak už je v Gruzii zvykem – narazíte na zajímavé kláštery. Vzhledem k malé rozloze Gruzie a centrální poloze lze do zajímavých míst na severu a východě země jezdit formou výletů ze Tbilisi.

Nyní ovšem již Tbilisi jako základnu opustíte a vydáte na západ země, směrem blíže k Černému moři – nejdříve do Svanetie. Můžete tam jet lůžkovým vlakem Tbilisi – Zugdidi. Ze Zugdidi se vydáte maršrutkou do města Mestia, které leží přímo v centru tajemné Svanetie, která je proslulá pohádkovými kamennými vesnicemi s typickými věžemi uprostřed krásných hor.

Budete-li do Gruzie cestovat v létě, nebude určitě od věci zajet se vykoupat do Batumi, které jeden můj známý označil jako „gruzínské Acapulco“. Dalšími místy, která byste v západní Gruzii neměli vynechat je město Kutaisi s klášterem Gelati, jehož vzhled je podobným symbolem Gruzie jako třeba pro nás Pražský hrad, a rovněž – trochu perverzní atrakci – Gori jakožto rodiště J. V. Stalina. Následuje návrat do Tbilisi – prohlídku města si můžete nechat právě na závěr cestování po Gruzii - a potom odlet domů.

 

 

bannery vpravo