Cestování Argentina

Cestování Argentina

Argentina je velká země, proto ji radši nebudeme spojovat s žádným sousedním státem a celou cestu si vyhradíme jen na ni. Pokud si jako cíl své exotické dovolené zvolíte právě Argentinu, poznáte, že to je úplně jiná „Latinská Amerika“ než indiánské státy v severní části kontinentu. Žijí zde převážně potomci evropských přistěhovalců, a proto působí hodně evropsky. To může být výhoda pro opatrnější cestovatele, kteří by chtěli vyzkoušet něco exotičtějšího, ale mají obavy z velkého kulturního (a případně i hygienického) šoku. V poslední době navíc Argentina výrazně zlevnila, takže cestování po Argentině vyjde levněji než třeba v Brazílii.

Exotická dovolená Argentina

Najdeme nějaké výhodnější letenky do Buenos Aires (což nebývá velký problém) a můžeme vyrazit. Samotné „Aires“ si necháme nakonec v souladu se zásadou, že velká města nebývají pro aklimatizaci tím nejlepším místem. Argentina je velká a protáhlá země, což nebývá pro plánování ideální trasy úplně nejlepší. Při zvážení všech pro a proti nakonec vychází nejlépe varianta cesty začínající úplně na jihu, v Ohňové zemi s následným polookruhem ukončeným opět v Buenos Aires. Pro začátek si trošku připlatíme a investujeme nějaké peníze do letenky směr Ushuaia, což je hlavní centrum Ohňové země. Jinak by se totiž mohlo stát, že bychom to s ježděním autobusy hned ze začátku přehnali a to by nebylo dobré. Po zbytek cestování po Argentině se ale spolehneme na autobusy. Argentina má kvalitní síť dálkových autobusů a co je obzvláště příjemné – na dlouhých trasách jezdí také lůžkové autobusy (coche cama), což nám cestování výrazně usnadní.

Ohňová země je krásná a drsná. Určitě si nenecháme ujít plavbu Beagle Channel a vymyslíme nějaký pěkný trek – typ a délka bude záviset na vaší chuti i schopnostech. Z Ohňové země, nejjižnějšího cípu Argentiny a vlastně i lidské civilizace vůbec se vydáme postupně na sever – pro nás ze severní polokoule paradoxně – do teplejších krajů. Pokud se vám drsná ledová krajina nepřejedla, nesmíme cestou vynechat zastávku na skutečně krásných ledovcích Perito Moreno v národním parku Los Glaciares. Kdyby toho bylo přece jen příliš, můžeme ledovec vynechat a vydáme se rovnou do přírodní rezervace Reserva Faunística Península Valdés na pobřeží Pacifiku, která patří mezi nejlepší místa na světě ohledně pozorování přímořské fauny. Při cestě dále na sever nesmíme vynechat oblast kolem města Salta, kde se projedeme úžasnou horskou železnicí El Tren a Las Nubes.

Cestování po Argentině si můžeme zpestřit návštěvou některých vinařství v oblasti kolem města Mendoza, která je pěstováním vína proslulá. Jednou z největších atrakcí severní Argentiny jsou vodopády Iguazu na hranici s Brazílií. Stojí za to prohlédnout si vodopády v obou zemích zvlášť. Při návratu do Buenos Aires se Vám – budete-li mít zájem – cestou pokusíme zprostředkovat pokud možno bezprostřední kontakt s autentickým argentinským venkovem – světem argentinských kovbojů „gauchos“. Závěrem vašeho cestování po Argentině si v Buenos Aires můžete zajít do některého kurzu tanga a nebo vám doporučíme některou kvalitní a přitom lidovou restauraci, kde dělají ten nejlepší argentinský steak. Pro zajímavost: v jedné z těch nejvyhlášenějších dělají steak tak měkký, že se krájí lžičkou.

bannery vpravo